Oriya

Vishnu Suktam – Oriya

Comments Off on Vishnu Suktam – Oriya 15 July 2011

PDFLarge PDFMultimediaMeaning

View this in:
English Devanagari Telugu Tamil Kannada Malayalam Gujarati Oriya Bengali |

 
ଓଂ ଵିଷ୍ଣୋର୍ନୁକଂ’ ଵୀର୍ୟା’ଣି ପ୍ରଵୋ’ଚଂ ୟଃ ପାର୍ଥି’ଵାନି ଵିମେ ରାଜାଗଂ’ସି ୟୋ ଅସ୍କ’ଭାଦୁତ୍ତ’ରଗ୍‍ମ ଧସ୍ଥଂ’ ଵିଚକ୍ରମାସ୍ତ୍ରେଧୋରୁ’ଗାୟୋ ଵିଷ୍ଣୋ’ରାଟ’ମସି ଵିଷ୍ଣୋ”ଃ ପୃଷ୍ଠମ’ସି ଵିଷ୍ଣୋଃ ଶ୍ନପ୍ତ୍ରେ”ସ୍ଥୋ ଵିଷ୍ଣୋସ୍ସ୍ୟୂର’ସି ଵିଷ୍ଣୋ”ର୍ଧ୍ରୁଵମ’ସି ଵୈଷ୍ଣଵମ’ସି ଵିଷ୍ଣ’ଵେ ତ୍ଵା ||

ତଦ’ସ୍ୟ ପ୍ରିଭିପାଥୋ’ ଅଶ୍ୟାମ | ନରୋ ୟତ୍ର’ ଦେଵୋ ମଦ’ନ୍ତି | ରୁକ୍ରସ୍ୟ ସ ହି ବନ୍ଧୁ’ରିତ୍ଥା | ଵିଷ୍ଣୋ” ଦେ ପ’ମେ ମଧ୍ଵ ଉଥ୍ସଃ’ | ପ୍ରତଦ୍ଵିଷ୍ଣୁ’ସ୍ସ୍ତଵତେ ଵୀର୍ୟା’ୟ | ମୃଗୋ ନ ଭୀମଃ କୁ’ରୋ ଗି’ରିଷ୍ଠାଃ | ୟସ୍ୟୋରୁଷୁ’ ତ୍ରିଷୁ ଵିକ୍ରମ’ଣେଷୁ | ଅଧି’କ୍ଷନ୍ତି ଭୁଵ’ନାନି ଵିଶ୍ଵା” | ରୋ ମାତ୍ର’ୟା ନୁଵା’ ଵୃଧାନ | ନ ତେ’ ମହିତ୍ଵମନ୍ଵ’ଶ୍ନୁଵନ୍ତି ||

ଭେ ତେ’ ଵିଦ୍ମା ରଜ’ସୀ ପୃଥିଵ୍ୟା ଵିଷ୍ଣୋ’ ଦେତ୍ଵମ | ମସ୍ୟ’ ଵିଥ୍ସେ | ଵିଚ’କ୍ରମେ ପୃଥିଵୀମେତାମ | କ୍ଷେତ୍ରା’ ଵିଷ୍ଣୁର୍ମନୁ’ଷେ ଦସ୍ୟନ | ଧ୍ରୁଵାସୋ’ ଅସ୍ୟ କୀୟୋ ଜନା’ସଃ | ରୁକ୍ଷିତିଗ୍‍ମ ସୁଜନି’ମାଚକାର | ତ୍ରିର୍ଦେଵଃ ପୃ’ଥିଵୀମେତାମ | ଵିଚ’କ୍ରମେ ତର୍ଚ’ସଂ ମହିତ୍ଵା | ପ୍ରଵିଷ୍ଣୁ’ରସ୍ତୁ ସ୍ତଵୀ’ୟାନ | ତ୍ଵେଷଗ୍ଗ ହ୍ୟ’ସ୍ୟ ସ୍ଥଵି’ରସ୍ୟ ନାମ’ ||

ଅତୋ’ ଦେଵା ଅ’ଵଂତୁ ନୋତୋ ଵିଷ୍ଣୁ’ର୍ଵିଚକ୍ରମେ | ପୃଥିଵ୍ୟାଃ ପ୍ତଧାମ’ଭିଃ | ଦଂ ଵିଷ୍ଣୁର୍ଵିଚ’କ୍ରମେ ତ୍ରେଧା ନିଦ’ଧେ ଦମ | ସମୂ’ଢମସ୍ୟ ପାଗ୍‍ମ ସୁରେ || ତ୍ରୀଣି’ ଦା ଵିଚ’କ୍ରମେ ଵିଷ୍ଣୁ’ର୍ଗୋପା ଅଦା”ଭ୍ୟଃ | ତତୋ ଧର୍ମା’ଣି ଧାରୟନ’ | ଵିଷ୍ଣୋଃ କର୍ମା’ଣି ପଶ୍ୟ ୟତୋ” ଵ୍ରତାନି’ ପସ୍ପୃଶେ | ଇନ୍ଦ୍ର’ସ୍ୟ ୟୁଜ୍ୟଃ ସଖା” ||

ତଦ୍ଵିଷ୍ଣୋ”ଃ ପମଂ ଦଗ୍‍ମ ସଦା’ ପଶ୍ୟନ୍ତି ସୂରୟଃ’ | ଦିଵୀକ୍ଷୁରାତ’ତମ | ତଦ୍ଵିପ୍ରା’ସୋ ଵିନ୍ୟଵୋ’ ଜାଗୃଵାଗ୍‍ମ ସ୍ସମି’ନ୍ଧତେ | ଵିଷ୍ଣୋର୍ୟତ୍ପ’ମଂ ଦମ | ପର୍ୟା”ପ୍ତ୍ୟା ଅନ’ନ୍ତରାୟା ସର୍ଵ’ସ୍ତୋମୋ‌உତି ରାତ୍ର ଉ’ତ୍ତମ ମହ’ର୍ଭଵତି ସର୍ଵସ୍ୟାପ୍ତ୍ୟୈ ସର୍ଵ’ସ୍ୟ ଜିତ୍ତ୍ୟୈ ସର୍ଵ’ମେଵ ତେନା”ପ୍ନୋତି ସର୍ଵଂ’ ଜୟତି ||

ଓଂ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ’ ||

Comments are closed.

Join on Facebook, Twitter

Browse by Popular Topics