Oriya

Sri Rudram Namakam – Oriya

Comments Off on Sri Rudram Namakam – Oriya 17 October 2010

PDFLarge PDFMultimediaMeaning

View this in:
English Devanagari Telugu Tamil Kannada Malayalam Gujarati Oriya Bengali |

 
ଶ୍ରୀ ରୁଦ୍ର ପ୍ରଶ୍ନଃ

କୃଷ୍ଣ ୟଜୁର୍ଵେଦୀୟ ତୈତ୍ତିରୀୟ ସଂହିତା
ଚତୁର୍ଥଂ ଵୈଶ୍ଵଦେଵଂ କାଣ୍ଡମ ପଂଚମଃ ପ୍ରପାଠକଃ

ଓଂ ନମୋ ଭଗଵତେ’ ରୁଦ୍ରାୟ ||
ନମ’ସ୍ତେ ରୁଦ୍ର ନ୍ୟଵ’ ତୋ ଇଷ’ଵେ ନମଃ’ | ନମ’ସ୍ତେ ଅସ୍ତୁ ଧନ୍ଵ’ନେ ବାହୁଭ୍ୟା’ମୁତେ ନମଃ’ | ୟା ଇଷୁଃ’ ଶିଵତ’ମା ଶିଵଂ ଭୂଵ’ ତେ ଧନୁଃ’ | ଶିଵା ଶ’ଵ୍ୟା’ ୟା ତ ତୟା’ ନୋ ରୁଦ୍ର ମୃଡୟ | ୟା ତେ’ ରୁଦ୍ର ଶିଵା ନୂରଘୋରା‌உପା’ପକାଶିନୀ | ତୟା’ ନସ୍ତନୁଵା ଶନ୍ତ’ମୟା ଗିରି’ଶଂତାଭିଚା’କଶୀହି | ୟାମିଷୁଂ’ ଗିରିଶଂସ୍ତେ ବିର୍ଷ୍ୟସ୍ତ’ଵେ | ଶିଵାଂ ଗି’ରିତ୍ର ତାଂ କୁ’ରୁ ମା ହିଗଂ’ସୀଃ ପୁରୁ’ଷଂ ଜଗ’ତ| ଶିଵେ ଵଚ’ସା ତ୍ଵା ଗିରିଶାଚ୍ଛା’ଵଦାମସି | ୟଥା’ ନଃର୍ଵମିଜ୍ଜଗ’ଦକ୍ଷ୍ମଗ୍‍ମ ସୁନା ଅସ’ତ | ଅଧ୍ୟ’ଵୋଚଦଧିକ୍ତା ପ୍ର’ମୋ ଦୈଵ୍ୟୋ’ ଭିଷକ | ଅହୀଗ’‍ଶ୍ଚ ସର୍ଵାଂ”ଂଭନ୍ତ୍ସର୍ଵା”ଶ୍ଚ ୟାତୁଧାନ୍ୟଃ’ | ସୌ ୟସ୍ତାମ୍ରୋ ଅ’ରୁଭ୍ରୁଃ ସୁ’ଂଗଳଃ’ | ୟେ ଚେମାଗ୍‍ମ ରୁଦ୍ରା ଭିତୋ’ ଦିକ୍ଷୁ ଶ୍ରିତାଃ ସ’ହସ୍ରଶୋ‌உଵୈଷା ହେଡ’ ଈମହେ | ସୌ ୟୋ’‌உଵସର୍ପ’ତି ନୀଲ’ଗ୍ରୀଵୋ ଵିଲୋ’ହିତଃ | ତୈନଂ’ ଗୋପା ଅ’ଦୃନ-ନଦୃ’ଶନ-ନୁଦହାର୍ୟଃ’ | ତୈନଂ ଵିଶ୍ଵା’ ଭୂତାନିଦୃଷ୍ଟୋ ମୃ’ଡୟାତି ନଃ | ନମୋ’ ଅସ୍ତୁ ନୀଲ’ଗ୍ରୀଵାୟ ସହସ୍ରାକ୍ଷା ମୀଢୁଷେ” | ଅଥୋ ୟେ ଅ’ସ୍ୟ ସତ୍ଵା’ନୋ‌உହଂ ତେଭ୍ୟୋ’‌உକନ୍ନମଃ’ | ପ୍ରମୁଂ’ ଧନ୍ଵ’ସ-ତ୍ଵମୁୟୋରାର୍ତ୍ନି’ ୟୋର୍ଜ୍ୟାମ | ୟାଶ୍ଚ ତେସ୍ତ ଇଷ’ଵଃରା ତା ଭ’ଗଵୋ ଵପ | ତ୍ୟନୁସ୍ତ୍ଵଗ୍‍ମ ସହ’ସ୍ରାକ୍ଷ ଶତେ’ଷୁଧେ | ନିଶୀର୍ୟ’ ଲ୍ୟାନାଂ ମୁଖା’ ଶିଵୋ ନଃ’ ସୁମନା’ ଭଵ | ଵିଜ୍ୟଂ ଧନୁଃ’ କର୍ଦିନୋ ଵିଶ’ଲ୍ୟୋ ବାଣ’ଵାଗ୍ମ ତ | ଅନେ’ନ-ନସ୍ୟେଷ’ଵ ଭୁର’ସ୍ୟ ନିଂଗଥିଃ’ | ୟା ତେ’ ହେତିର-ମୀ’ଡୁଷ୍ଟ ହସ୍ତେ’ ଭୂଵ’ ତେ ଧନୁଃ’ | ତୟା‌உସ୍ମାନ, ଵିଶ୍ଵସ-ତ୍ଵମ’କ୍ଷ୍ମୟା ପରି’ବ୍ଭୁଜ | ନମ’ସ୍ତେ ସ୍ତ୍ଵାୟୁଧାୟାନା’ତତାୟ ଧୃଷ୍ଣଵେ” | ଭାଭ୍ୟା’ମୁତେ ନମୋ’ ବାହୁଭ୍ୟାଂ ଧନ୍ଵ’ନେ | ପରି’ ତେ ଧନ୍ଵ’ନୋ ହେତିସ୍ମାନ-ଵୃ’ଣକ୍ତୁ ଵିଶ୍ଵତଃ’ | ଅଥୋ ୟ ଇ’ଷୁଧିସ୍ତଵାରେ ସ୍ମନ୍ନିଧେ’ହି ତମ || 1 ||

ଶମ୍ଭ’ଵେ ନମଃ’ | ନମ’ସ୍ତେ ଅସ୍ତୁ ଭଗଵନ-ଵିଶ୍ଵେଶ୍ଵରାୟ’ ମହାଦେଵାୟ’ ତ୍ର୍ୟମ୍ବକାୟ’ ତ୍ରିପୁରାନ୍ତକାୟ’ ତ୍ରିକାଗ୍ନିକାଲାୟ’ କାଲାଗ୍ନିରୁଦ୍ରାୟ’ ନୀକଣ୍ଠାୟ’ ମୃତ୍ୟୁଂୟାୟ’ ସର୍ଵେଶ୍ଵ’ରାୟ’ ସଦାଶିଵାୟ’ ଶ୍ରୀମନ-ମହାଦେଵା ନମଃ’ ||

ମୋ ହିର’ଣ୍ୟ ବାହଵେ ସେନାନ୍ୟେ’ ଦିଶାଂ ପତ’ୟେମୋ ନମୋ’ ଵୃକ୍ଷେଭ୍ୟୋ ହରି’କେଶେଭ୍ୟଃ ପଶୂନାଂ ପତ’ୟେମୋ ନମଃ’ ସ୍ପିଂଜ’ରା ତ୍ଵିଷୀ’ମତେ ପଥୀନାଂ ପତ’ୟେମୋ ନମୋ’ ବଭ୍ଲୁଶାୟ’ ଵିଵ୍ୟାଧିନେ‌உନ୍ନା’ନାଂ ପତ’ୟେମୋମୋ ହରି’କେଶାୟୋପଵୀତିନେ’ ପୁଷ୍ଟାନାଂ ପତ’ୟେମୋ ନମୋ’ ଵସ୍ୟ’ ହେତ୍ୟୈ ଜଗ’ତାଂ ପତ’ୟେମୋ ନମୋ’ ରୁଦ୍ରାୟା’ତତାଵିନେ କ୍ଷେତ୍ରା’ଣାଂ ପତ’ୟେମୋ ନମଃ’ ସୂତାୟାହଂ’ତ୍ୟା ଵନା’ନାଂ ପତ’ୟେମୋମୋ ରୋହି’ତାୟ ସ୍ଥପତ’ୟେ ଵୃକ୍ଷାଣାଂ ପତ’ୟେମୋ ନମୋ’ ଂତ୍ରିଣେ’ ଵାଣିଜା କକ୍ଷା’ଣାଂ ପତ’ୟେମୋ ନମୋ’ ଭୁଂତୟେ’ ଵାରିଵସ୍କୃତା-ୟୌଷ’ଧୀନାଂ ପତ’ୟେମୋ ନମ’ ଚ୍ଚୈର-ଘୋ’ଷାୟାକ୍ରନ୍ଦୟ’ତେ ପତ୍ତୀନାଂ ପତ’ୟେମୋ ନମଃ’ କୃତ୍ସ୍ନଵୀତା ଧାଵ’ତେ ସତ୍ତ୍ଵ’ନାଂ ପତ’ୟେ ନମଃ’ || 2 ||

ମଃ ସହ’ମାନାୟ ନିଵ୍ୟାଧିନ’ ଆଵ୍ୟାଧିନୀ’ନାଂ ପତ’ୟେ ନମୋ ନମଃ’ କକୁଭାୟ’ ନିଂଗିଣେ” ସ୍ତେନାନାଂ ପତ’ୟେମୋ ନମୋ’ ନିଂଗିଣ’ ଇଷୁଧିମତେ’ ତସ୍କ’ରାଣାଂ ପତ’ୟେମୋମୋ ଵଂଚ’ତେ ପରିଵଂଚ’ତେ ସ୍ତାୟୂନାଂ ପତ’ୟେମୋ ନମୋ’ ନିଚେରଵେ’ ପରିରାୟାର’ଣ୍ୟାନାଂ ପତ’ୟେମୋ ନମଃ’ ସୃକାଵିଭ୍ୟୋ ଜିଘାଗଂ’ସଦ୍ଭ୍ୟୋ ମୁଷ୍ଣତାଂ ପତ’ୟେମୋ ନମୋ’‌உସିଦ୍ଭ୍ୟୋକ୍ତଂଚର’ଦ୍ଭ୍ୟଃ ପ୍ରକୃନ୍ତାନାଂ ପତ’ୟେମୋ ନମ’ ଉଷ୍ଣୀଷିନେ’ ଗିରିରାୟ’ କୁଲୁଂଚାନାଂ ପତ’ୟେମୋ ଇଷୁ’ମଦ୍ଭ୍ୟୋ ଧନ୍ଵାଵିଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋମୋ ନମ’ ଆତନ-ଵାନେଭ୍ୟଃ’ ପ୍ରତିଦଧା’ନେଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋମୋ ନମ’ ଚ୍ଛ’ଦ୍ଭ୍ୟୋ ଵିସୃଜଦ-ଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋମୋ ନମୋ‌உସ୍ସ’ଦ୍ଭ୍ୟୋ ଵିଦ୍ୟ’ଦ-ଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋମୋ ଆସୀ’ନେଭ୍ୟଃ ଶୟା’ନେଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋମୋ ନମଃ’ ସ୍ଵଦ୍ଭ୍ୟୋ ଜାଗ୍ର’ଦ-ଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋମୋସ୍ତିଷ୍ଠ’ଦ୍ଭ୍ୟୋ ଧାଵ’ଦ-ଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋମୋ ନମଃ’ ଭାଭ୍ୟଃ’ ଭାପ’ତିଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋମୋମୋଶ୍ଵେଭ୍ୟୋ‌உଶ୍ଵ’ପତିଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମଃ’ || 3 ||

ନମ’ ଆଵ୍ୟାଧିନୀ”ଭ୍ୟୋ ଵିଵିଧ୍ୟ’ନ୍ତୀଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋମୋ ଉଗ’ଣାଭ୍ୟସ୍ତୃଗଂ-ତୀଭ୍ୟଶ୍ଚ’ ଵୋମୋ ନମୋ’ ଗୃତ୍ସେଭ୍ୟୋ’ ଗୃତ୍ସପ’ତିଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋମୋମୋ ଵ୍ରାତେ”ଭ୍ୟୋ ଵ୍ରାତ’ପତିଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋମୋ ନମୋ’ ଣେଭ୍ୟୋ’ ଣପ’ତିଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋମୋମୋ ଵିରୂ’ପେଭ୍ୟୋ ଵିଶ୍ଵରୂ’ପେଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋମୋ ନମୋ’ ମଦ୍ଭ୍ୟଃ’, କ୍ଷୁଲ୍ଲକେଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋମୋ ନମୋ’ ଥିଭ୍ୟୋ‌உରଥେଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋମୋମୋ ରଥେ”ଭ୍ୟୋ ରଥ’ପତିଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋମୋ ନମଃ’ ସେନା”ଭ୍ୟଃ ସେନାନିଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋମୋ ନମଃ’, କ୍ଷତ୍ତୃଭ୍ୟଃ’ ସଂଗ୍ରହୀତୃଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋମୋସ୍ତକ୍ଷ’ଭ୍ୟୋ ରଥକାରେଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋ ନମୋ’ ନମଃ କୁଲା’ଲେଭ୍ୟଃ ର୍ମାରେ”ଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋମୋ ନମଃ’ ପୁଂଜିଷ୍ଟେ”ଭ୍ୟୋ ନିଷାଦେଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋମୋ ନମଃ’ ଇଷୁକୃଦ୍ଭ୍ୟୋ’ ଧନ୍ଵକୃଦ-ଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋମୋ ନମୋ’ ମୃୟୁଭ୍ୟଃ’ ଶ୍ଵନିଭ୍ୟ’ଶ୍ଚ ଵୋମୋମଃ ଶ୍ଵଭ୍ୟଃ ଶ୍ଵପ’ତିଭ୍ୟଶ୍ଚ ଵୋ ନମଃ’ || 4 ||

ନମୋ’ ଵାୟ’ ଚ ରୁଦ୍ରାୟ’ ନମଃ’ ର୍ଵାୟ’ ଚ ପଶୁପତ’ୟେ ମୋ ନୀଲ’ଗ୍ରୀଵାୟ ଚ ଶିତିକଂଠା’ୟ ନମଃ’ କର୍ଧିନେ’ ଵ୍ୟୁ’ପ୍ତକେଶାୟ ନମଃ’ ସହସ୍ରାକ୍ଷାୟ’ ଚ ତଧ’ନ୍ଵନେ ନମୋ’ ଗିରିଶାୟ’ ଚ ଶିପିଵିଷ୍ଟାୟ’ ନମୋ’ ମୀଢୁଷ୍ଟ’ମା ଚେଷୁ’ମତେ ନମୋ” ହ୍ରସ୍ଵାୟ’ ଚ ଵାନାୟ’ ନମୋ’ ବୃତେ ଵର୍ଷୀ’ୟସେ ନମୋ’ ଵୃଦ୍ଧାୟ’ ଚ ଂଵୃଧ୍ଵ’ନେ ମୋ ଅଗ୍ରି’ୟାୟ ଚ ପ୍ରମାୟ’ ନମ’ ଶଵେ’ ଚାଜିରାୟ’ ମଃ ଶୀଘ୍ରି’ୟାୟ ଶୀଭ୍ୟା’ୟ ନମ’ ର୍ମ୍ୟା’ୟ ଚାଵସ୍ଵନ୍ୟା’ୟ ନମଃ’ ସ୍ତ୍ରୋସ୍ୟା’ୟ ଦ୍ଵୀପ୍ୟା’ୟ ଚ || 5 ||

ନମୋ” ଜ୍ୟେଷ୍ଠାୟ’ ଚ କନିଷ୍ଠାୟ’ ନମଃ’ ପୂର୍ଵଜାୟ’ ଚାପଜାୟ’ ନମୋ’ ମଧ୍ୟମାୟ’ ଚାପଲ୍ଭାୟ’ ନମୋ’ ଜନ୍ୟା’ୟ ବୁଧ୍ନି’ୟାୟ ନମଃ’ ସୋଭ୍ୟା’ୟ ଚ ପ୍ରତିର୍ୟା’ୟ ମୋ ୟାମ୍ୟା’ୟ କ୍ଷେମ୍ୟା’ୟ ନମ’ ଉର୍ଵର୍ୟା’ୟ ଖଲ୍ୟା’ୟ ମଃ ଶ୍ଲୋକ୍ୟା’ୟ ଚା‌உଵସାନ୍ୟା’ୟ ମୋ ଵନ୍ୟା’ୟ କକ୍ଷ୍ୟା’ୟ ନମଃ’ ଶ୍ରଵାୟ’ ଚ ପ୍ରତିଶ୍ରଵାୟ’ ନମ’ ଶୁଷେ’ଣାୟ ଚାଶୁର’ଥାୟ ମଃ ଶୂରା’ୟ ଚାଵଭିନ୍ଦତେ ନମୋ’ ର୍ମିଣେ’ ଚ ଵରୂଧିନେ’ ନମୋ’ ବିଲ୍ମିନେ’ ଚ କଚିନେ’ ନମଃ’ ଶ୍ରୁତାୟ’ ଚ ଶ୍ରୁତସେ’ନା ଚ || 6 ||

ନମୋ’ ଦୁଂଦୁଭ୍ୟା’ୟ ଚାହନ୍ୟା’ୟ ନମୋ’ ଧୃଷ୍ଣଵେ’ ଚ ପ୍ରମୃଶାୟ’ ନମୋ’ ଦୂତାୟ’ ଚ ପ୍ରହି’ତାୟ ନମୋ’ ନିଂଗିଣେ’ ଚେଷୁଧିମତେ’ ନମ’ସ-ତୀକ୍ଷ୍ଣେଷ’ଵେ ଚାୟୁଧିନେ’ ନମଃ’ ସ୍ଵାୟୁଧାୟ’ ଚ ସୁଧନ୍ଵ’ନେ ମଃ ସ୍ରୁତ୍ୟା’ୟ ପଥ୍ୟା’ୟ ନମଃ’ କାଟ୍ୟା’ୟ ଚ ନୀପ୍ୟା’ୟ ମଃ ସୂଦ୍ୟା’ୟ ଚ ସସ୍ୟା’ୟ ନମୋ’ ନାଦ୍ୟାୟ’ ଚ ଵୈଂତାୟ’ ମଃ କୂପ୍ୟା’ୟ ଚାଟ୍ୟା’ୟ ମୋ ଵର୍ଷ୍ୟା’ୟ ଚାର୍ଷ୍ୟାୟ’ ନମୋ’ ମେଘ୍ୟା’ୟ ଚ ଵିଦ୍ୟୁତ୍ୟା’ୟ ନମ ଧ୍ରିୟା’ୟ ଚାପ୍ୟା’ୟ ମୋ ଵାତ୍ୟା’ୟ ରେଷ୍ମି’ୟାୟ ନମୋ’ ଵାସ୍ତଵ୍ୟା’ୟ ଚ ଵାସ୍ତୁପାୟ’ ଚ || 7 ||

ମଃ ସୋମା’ୟ ଚ ରୁଦ୍ରାୟ’ ନମ’ସ୍ତାମ୍ରାୟ’ ଚାରୁଣାୟ’ ନମଃ’ ଂଗାୟ’ ଚ ପଶୁପତ’ୟେ ନମ’ ଗ୍ରାୟ’ ଚ ଭୀମାୟ’ ନମୋ’ ଅଗ୍ରେଧାୟ’ ଚ ଦୂରେଧାୟ’ ନମୋ’ ନ୍ତ୍ରେ ହନୀ’ୟସେ ନମୋ’ ଵୃକ୍ଷେଭ୍ୟୋ ହରି’କେଶେଭ୍ୟୋ ନମ’ସ୍ତାରା ନମ’ଶ୍ଶଂଭଵେ’ ଚ ମୟୋଭଵେ’ ନମଃ’ ଶଂରାୟ’ ଚ ମୟସ୍କରାୟ’ ନମଃ’ ଶିଵାୟ’ ଚ ଶିଵତ’ରାୟ ସ୍ତୀର୍ଥ୍ୟା’ୟ କୂଲ୍ୟା’ୟ ନମଃ’ ପାର୍ୟା’ୟ ଚାଵାର୍ୟା’ୟ ନମଃ’ ପ୍ରତର’ଣାୟ ଚୋତ୍ତର’ଣାୟ ନମ’ ଆତାର୍ୟା’ୟ ଚାଲାଦ୍ୟା’ୟ ମଃ ଶଷ୍ପ୍ୟା’ୟ ଫେନ୍ୟା’ୟ ନମଃ’ ସିତ୍ୟା’ୟ ଚ ପ୍ରଵାହ୍ୟା’ୟ ଚ || 8 ||

ନମ’ ଇରିଣ୍ୟା’ୟ ଚ ପ୍ରଥ୍ୟା’ୟ ନମଃ’ କିଗଂଶିଲାୟ’ କ୍ଷୟ’ଣାୟ ନମଃ’ କର୍ଦିନେ’ ପୁସ୍ତୟେ’ ମୋ ଗୋଷ୍ଠ୍ୟା’ୟ ଗୃହ୍ୟା’ୟ ସ-ତଲ୍ପ୍ୟା’ୟ ଗେହ୍ୟା’ୟ ନମଃ’ କାଟ୍ୟା’ୟ ଚ ଗହ୍ଵରେଷ୍ଠାୟ’ ନମୋ” ହୃୟ୍ୟା’ୟ ଚ ନିଵେଷ୍ପ୍ୟା’ୟ ନମଃ’ ପାଗ୍‍ମ ଵ୍ୟା’ୟ ଚ ରସ୍ୟା’ୟ ମଃ ଶୁଷ୍କ୍ୟା’ୟ ଚ ହରିତ୍ୟା’ୟ ମୋ ଲୋପ୍ୟା’ୟ ଚୋପ୍ୟା’ୟ ନମ’ ର୍ମ୍ୟା’ୟ ଚ ସୂର୍ମ୍ୟା’ୟ ନମଃ’ ର୍ଣ୍ୟାୟ ଚ ପର୍ଣଦ୍ୟା’ୟ ନମୋ’‌உପଗୁରମା’ଣାୟ ଚାଭିଘ୍ନତେ ନମ’ ଆଖ୍ଖିତେ ପ୍ରଖ୍ଖିତେ ନମୋ’ ଵଃ କିରିକେଭ୍ୟୋ’ ଦେଵାନାଗଂ ହୃଦ’ୟେଭ୍ୟୋ ନମୋ’ ଵିକ୍ଷୀକେଭ୍ୟୋ ନମୋ’ ଵିଚିନ୍ଵତ-କେଭ୍ୟୋ ନମ’ ଆନିର ତେଭ୍ୟୋ ନମ’ ଆମୀତ-କେଭ୍ୟଃ’ || 9 ||

ଦ୍ରାପେ ଅନ୍ଧ’ସସ୍ପତେ ଦରି’ଦ୍ରନ-ନୀଲ’ଲୋହିତ | ଷାଂ ପୁରୁ’ଷାଣାମେଷାଂ ପ’ଶୂନାଂ ମା ଭେର୍ମା‌உରୋ ମୋ ଏ’ଷାଂ କିଂନାମ’ମତ | ୟା ତେ’ ରୁଦ୍ର ଶିଵା ନୂଃ ଶିଵା ଵିଶ୍ଵାହ’ଭେଷଜୀ | ଶିଵା ରୁଦ୍ରସ୍ୟ’ ଭେଜୀ ତୟା’ ନୋ ମୃଡ ଜୀଵସେ” || ମାଗ୍‍ମ ରୁଦ୍ରାୟ’ ଵସେ’ କର୍ଦିନେ” କ୍ଷୟଦ୍ଵୀ’ରା ପ୍ରଭ’ରାମହେ ତିମ | ୟଥା’ ନଃ ଶମସ’ଦ ଦ୍ଵିଦେ ଚତୁ’ଷ୍ପଦେ ଵିଶ୍ଵଂ’ ପୁଷ୍ଟଂ ଗ୍ରାମେ’ ସ୍ମିନ୍ନନା’ତୁରମ | ମୃଡା ନୋ’ ରୁଦ୍ରୋନୋ ମୟ’ସ୍କୃଧି କ୍ଷୟଦ୍ଵୀ’ରା ନମ’ସା ଵିଧେମ ତେ | ୟଚ୍ଛଂ ୟୋଶ୍ଚ ମନୁ’ରାଜେ ପିତା ତଦ’ଶ୍ୟା ତଵ’ ରୁଦ୍ର ପ୍ରଣୀ’ତୌ | ମା ନୋ’ ହାନ୍ତ’ମୁତ ମା ନୋ’ ଅର୍ଭକଂ ମା ଉକ୍ଷ’ନ୍ତମୁତ ମା ନ’ ଉକ୍ଷିତମ | ମା ନୋ’‌உଵଧୀଃ ପିରଂ ମୋତ ମାତରଂ’ ପ୍ରିୟା ମା ନ’ସ୍ତନୁଵୋ’ ରୁଦ୍ର ରୀରିଷଃ | ମା ନ’ସ୍ତୋକେ ତନ’ୟେ ମା ଆୟୁ’ଷି ମା ନୋ ଗୋଷୁ ମା ନୋ ଅଶ୍ଵେ’ଷୁ ରୀରିଷଃ | ଵୀରାନ୍ମା ନୋ’ ରୁଦ୍ର ଭାମିତୋ‌உଵ’ଧୀର-ଵିଷ୍ମ’ନ୍ତୋ ନମ’ସା ଵିଧେମ ତେ | ରାତ୍ତେ’ ଗୋଘ୍ନ ତ ପୂ’ରୁଘ୍ନେ କ୍ଷୟଦ୍ଵୀ’ରାୟ ସୁମ-ନସ୍ମେ ତେ’ ଅସ୍ତୁ | ରକ୍ଷା’ ଚ ନୋ ଅଧି’ ଚ ଦେଵ ବ୍ରୂହ୍ୟଥା’ ଚ ନଃ ଶର୍ମ’ ୟଚ୍ଛ ଦ୍ଵିବର୍ହା”ଃ | ସ୍ତୁହି ଶ୍ରୁତଂ ଗ’ର୍ତଦଂ ୟୁଵା’ନଂ ମୃଗନ୍ନ ଭୀମମୁ’ପନ୍ତୁମୁଗ୍ରମ | ମୃଡା ଜ’ରିତ୍ରେ ରୁ’ଦ୍ର ସ୍ତଵା’ନୋ ନ୍ୟନ୍ତେ’ ସ୍ମନ୍ନିଵ’ପନ୍ତୁ ସେନା”ଃ | ପରି’ଣୋ ରୁଦ୍ରସ୍ୟ’ ହେତିର-ଵୃ’ଣକ୍ତୁ ପରି’ ତ୍ଵେଷସ୍ୟ’ ଦୁର୍ମତି ର’ଘାୟୋଃ | ଅଵ’ ସ୍ଥିରା ଘଵ’ଦ-ଭ୍ୟସ-ତନୁଷ୍ଵ ମୀଢ-ଵ’ସ୍ତୋକା ତନ’ୟାୟ ମୃଡୟ | ମୀଢୁ’ଷ୍ଟ ଶିଵ’ମତ ଶିଵୋ ନଃ’ ସୁମନା’ ଭଵ | ମେ ଵୃକ୍ଷ ଆୟୁ’ଧନ୍ନିଧା କୃତ୍ତିଂ ଵସା’ ଆଚ’ ପିନା’କଂ ବିଭ୍ରଦାଗ’ହି | ଵିକି’ରି ଵିଲୋ’ହି ନମ’ସ୍ତେ ଅସ୍ତୁ ଭଗଵଃ | ୟାସ୍ତେ’ ହସ୍ରଗଂ’ ହେୟୋନ୍ୟସ୍ମନ-ନିପନ୍ତୁ ତାଃ | ହସ୍ରା’ଣି ସହସ୍ରଧା ବା’ହୁଵୋସ୍ତଵ’ ହେତୟଃ’ | ତାସାମୀଶା’ନୋ ଭଗଵଃ ପରାଚୀନା ମୁଖା’ କୃଧି || 10 ||

ହସ୍ରା’ଣି ସହସ୍ରଶୋ ୟେ ରୁଦ୍ରା ଅଧି ଭୂମ୍ୟା”ମ | ତେଷାଗଂ’ ସହସ୍ରୟୋନେ‌உଵଧନ୍ଵା’ନି ତନ୍ମସି | ସ୍ମିନ-ମ’ତ-ୟ’ର୍ଣଵେ”‌உନ୍ତରି’କ୍ଷେ ଵା ଅଧି’ | ନୀଲ’ଗ୍ରୀଵାଃ ଶିତିକଣ୍ଠା”ଃ ର୍ଵା ଧଃ, କ୍ଷ’ମାରାଃ | ନୀଲ’ଗ୍ରୀଵାଃ ଶିତିଣ୍ଠା ଦିଵଗଂ’ ରୁଦ୍ରା ଉପ’ଶ୍ରିତାଃ | ୟେ ଵୃକ୍ଷେଷୁ’ ସ୍ପିଂଜ’ରା ନୀଲ’ଗ୍ରୀଵା ଵିଲୋ’ହିତାଃ | ୟେ ଭୂତାନାମ-ଅଧି’ପତୟୋ ଵିଶିଖାସଃ’ କର୍ଦି’ନଃ | ୟେ ଅନ୍ନେ’ଷୁ ଵିଵିଧ୍ୟ’ନ୍ତି ପାତ୍ରେ’ଷୁ ପିବ’ତୋ ଜନାନ’ | ୟେ ଥାଂ ପ’ଥିରକ୍ଷ’ୟ ଐଲବୃଦା’ ଵ୍ୟୁଧଃ’ | ୟେ ତୀର୍ଥାନି’ ପ୍ରଚର’ନ୍ତି ସୃକାଵ’ନ୍ତୋ ନିଂଗିଣଃ’ | ୟ ତାଵ’ନ୍ତଶ୍ଚ ଭୂୟାଗଂ’ସଶ୍ଚ ଦିଶୋ’ ରୁଦ୍ରା ଵି’ତସ୍ଥିରେ | ତେଷାଗଂ’ ସହସ୍ରୟୋନେ‌உଵଧନ୍ଵା’ନି ତନ୍ମସି | ନମୋ’ ରୁଧ୍ରେଭ୍ୟୋ ୟେ ପୃ’ଥିଵ୍ୟାଂ ୟେ”‌உନ୍ତରି’କ୍ଷେ ୟେ ଦିଵି ୟେଷାନ୍ନଂ ଵାତୋ’ ର-ମିଷ’ସ-ତେଭ୍ୟୋ ପ୍ରାଚୀର୍ଦଶ’ ଦକ୍ଷିଣା ଦଶ’ ପ୍ରତୀଚୀର-ଦଶୋ-ଦୀ’ଚୀର-ଦଶୋର୍ଧ୍ଵାସ-ତେଭ୍ୟୋସ୍ତେ ନୋ’ ମୃଡୟନ୍ତୁ ତେ ୟଂ ଦ୍ଵିଷ୍ମୋ ୟଶ୍ଚ’ ନୋ ଦ୍ଵେଷ୍ଟି ତଂ ଵୋ ଜମ୍ଭେ’ ଦଧାମି || 11 ||

ତ୍ର୍ୟଂ’ବକଂ ୟଜାମହେ ସୁନ୍ଧିଂ ପୁ’ଷ୍ଟିଵର୍ଧ’ନମ | ର୍ଵାରୁକମି’ ବଂଧ’ନାନ-ମୃତ୍ୟୋ’ର-ମୁକ୍ଷୀ ମା‌உମୃତା”ତ | ୟୋ ରୁଦ୍ରୋ ଗ୍ନୌ ୟୋ ପ୍ସୁ ୟ ଓଷ’ଧୀଷୁ ୟୋ ରୁଦ୍ରୋ ଵିଶ୍ଵା ଭୁଵ’ନା ଵିଵେ ତସ୍ମୈ’ ରୁଦ୍ରା ନମୋ’ ଅସ୍ତୁ | ତମୁ’ ଷ୍ଟୁହି ୟଃ ସ୍ଵିଷୁଃ ସୁନ୍ଵା ୟୋ ଵିଶ୍ଵ’ସ୍ୟ କ୍ଷୟ’ତି ଭେଜସ୍ୟ’ | ୟକ୍ଷ୍ଵା”ହେ ସୌ”ମସାୟ’ ରୁଦ୍ରଂ ନମୋ”ଭିର-ଦେଵମସୁ’ରଂ ଦୁଵସ୍ୟ | ୟଂ ମେସ୍ତୋ ଭଗ’ଵାୟଂ ମେ ଭଗ’ଵତ୍ତରଃ | ୟଂ ମେ” ଵିଶ୍ଵଭେ”ଷଜୋ‌உୟଗ୍‍ମ ଶିଵାଭି’ମର୍ଶନଃ | ୟେ ତେ’ ହସ୍ର’ୟୁତଂ ପାଶା ମୃତ୍ୟୋ ମର୍ତ୍ୟା’ ହନ୍ତ’ଵେ | ତାନ ଜ୍ଞସ୍ୟ’ ମାୟାର୍ଵାନଵ’ ୟଜାମହେ | ମୃତ୍ୟଵେ ସ୍ଵାହା’ ମୃତ୍ୟଵେ ସ୍ଵାହା” | ପ୍ରାଣାନାଂ ଗ୍ରନ୍ଥିରସି ରୁଦ୍ରୋ ମା’ ଵିଶାନ୍ତକଃ | ତେନାନ୍ନେନା”ପ୍ୟାସ୍ଵ ||
ଓଂ ନମୋ ଭଗଵତେ ରୁଦ୍ରାୟ ଵିଷ୍ଣଵେ ମୃତ୍ୟୁ’ର୍ମେ ପାହି ||

ସଦାଶିଵୋମ |

ଓଂ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ’

Read Related Stotrams:

– ଶ୍ରୀ ରୁଦ୍ରଂ ଲଘୁନ୍ୟାସମ

– ଶ୍ରୀ ରୁଦ୍ରଂ ଚମକମ

– ପୁରୁଷ ସୂକ୍ତମ

– ଦୁର୍ଗା ସୂକ୍ତମ

– ଶାନ୍ତି ମଂତ୍ରମ

Comments are closed.

Join on Facebook, Twitter

Browse by Popular Topics