Oriya

Sri Rudram Laghunyasam – Oriya

0 Comments 17 October 2010

PDFLarge PDFMultimediaMeaning

View this in:
English Devanagari Telugu Tamil Kannada Malayalam Gujarati Oriya Bengali |

 
ଓଂ ଅଥାତ୍ମାନଗ୍‍ମ ଶିଵାତ୍ମାନଗ ଶ୍ରୀ ରୁଦ୍ରରୂପଂ ଧ୍ୟାୟେତ ||

ଶୁଦ୍ଧସ୍ଫଟିକ ସଂକାଶଂ ତ୍ରିନେତ୍ରଂ ପଂଚ ଵକ୍ତ୍ରକମ |
ଗଂଗାଧରଂ ଦଶଭୁଜଂ ସର୍ଵାଭରଣ ଭୂଷିତମ ||

ନୀଲଗ୍ରୀଵଂ ଶଶାଂକାଂକଂ ନାଗ ୟଜ୍ଞୋପ ଵୀତିନମ |
ଵ୍ୟାଘ୍ର ଚର୍ମୋତ୍ତରୀୟଂ ଚ ଵରେଣ୍ୟମଭୟ ପ୍ରଦମ ||

କମଂଡଲ-ଵକ୍ଷ ସୂତ୍ରାଣାଂ ଧାରିଣଂ ଶୂଲପାଣିନମ |
ଜ୍ଵଲନ୍ତଂ ପିଂଗଳଜଟା ଶିଖା ମୁଦ୍ଦ୍ୟୋତ ଧାରିଣମ ||

ଵୃଷ ସ୍କଂଧ ସମାରୂଢମ ଉମା ଦେହାର୍ଥ ଧାରିଣମ |
ଅମୃତେନାପ୍ଲୁତଂ ଶାନ୍ତଂ ଦିଵ୍ୟଭୋଗ ସମନ୍ଵିତମ ||

ଦିଗ୍ଦେଵତା ସମାୟୁକ୍ତଂ ସୁରାସୁର ନମସ୍କୃତମ |
ନିତ୍ୟଂ ଚ ଶାଶ୍ଵତଂ ଶୁଦ୍ଧଂ ଧ୍ରୁଵ-ମକ୍ଷର-ମଵ୍ୟୟମ |
ସର୍ଵ ଵ୍ୟାପିନ-ମୀଶାନଂ ରୁଦ୍ରଂ ଵୈ ଵିଶ୍ଵରୂପିଣମ |
ଏଵଂ ଧ୍ୟାତ୍ଵା ଦ୍ଵିଜଃ ସମ୍ୟକ ତତୋ ୟଜନମାରଭେତ ||

ଅଥାତୋ ରୁଦ୍ର ସ୍ନାନାର୍ଚନାଭିଷେକ ଵିଧିଂ ଵ୍ୟା”କ୍ଷ୍ୟାସ୍ୟାମଃ | ଆଦିତ ଏଵ ତୀର୍ଥେ ସ୍ନାତ୍ଵା ଉଦେତ୍ୟ ଶୁଚିଃ ପ୍ରୟତୋ ବ୍ରହ୍ମଚାରୀ ଶୁକ୍ଲଵାସା ଦେଵାଭିମୁଖଃ ସ୍ଥିତ୍ଵା ଆତ୍ମନି ଦେଵତାଃ ସ୍ଥାପୟେତ ||

ପ୍ରଜନନେ ବ୍ରହ୍ମା ତିଷ୍ଠତୁ | ପାଦୟୋର-ଵିଷ୍ଣୁସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ହସ୍ତୟୋର-ହରସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ବାହ୍ଵୋରିନ୍ଦ୍ରସ୍ତିଷ୍ଟତୁ | ଜଠରେ‌உଅଗ୍ନିସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ହୃଦ’ୟେ ଶିଵସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | କଣ୍ଠେ ଵସଵସ୍ତିଷ୍ଠନ୍ତୁ | ଵକ୍ତ୍ରେ ସରସ୍ଵତୀ ତିଷ୍ଠତୁ | ନାସିକୟୋର-ଵାୟୁସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ନୟନୟୋଶ-ଚଂଦ୍ରାଦିତ୍ୟୌ ତିଷ୍ଟେତାମ | କର୍ଣୟୋରଶ୍ଵିନୌ ତିଷ୍ଟେତାମ | ଲଲାଟେ ରୁଦ୍ରାସ୍ତିଷ୍ଠନ୍ତୁ | ମୂର୍ଥ୍ନ୍ୟାଦିତ୍ୟାସ୍ତିଷ୍ଠନ୍ତୁ | ଶିରସି ମହାଦେଵସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ଶିଖାୟାଂ ଵାମଦେଵାସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ପୃଷ୍ଠେ ପିନାକୀ ତିଷ୍ଠତୁ | ପୁରତଃ ଶୂଲୀ ତିଷ୍ଠତୁ | ପାର୍ଶ୍ୟୟୋଃ ଶିଵାଶଂକରୌ ତିଷ୍ଠେତାମ | ସର୍ଵତୋ ଵାୟୁସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ତତୋ ବହିଃ ସର୍ଵତୋ‌உଗ୍ନିର-ଜ୍ଵାଲାମାଲା-ପରିଵୃତସ୍ତିଷ୍ଠତୁ | ସର୍ଵେଷ୍ଵଂଗେଷୁ ସର୍ଵା ଦେଵତା ୟଥାସ୍ଥାନଂ ତିଷ୍ଠନ୍ତୁ | ମାଗ୍‍ମ ରକ୍ଷନ୍ତୁ |

ଗ୍ନିର୍ମେ’ ଵାଚି ଶ୍ରିତଃ | ଵାଗ୍ଧୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ମୃତେ” | ମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି |
ଵାୟୁର୍ମେ” ପ୍ରାଣେ ଶ୍ରିତଃ | ପ୍ରାଣୋ ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ମୃତେ” | ମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ସୂର୍ୟୋ’ ମେ ଚକ୍ଷୁଷି ଶ୍ରିତଃ | ଚକ୍ଷୁର-ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ମୃତେ” | ମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ନ୍ଦ୍ରମା’ ମେ ମନ’ସି ଶ୍ରିତଃ | ମନୋ ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ମୃତେ” | ମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ଦିଶୋ’ ମେ ଶ୍ରୋତ୍ରେ” ଶ୍ରିତାଃ | ଶ୍ରୋତ୍ର ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ମୃତେ” | ମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ଆପୋମେ ରେତସି ଶ୍ରିତାଃ | ରେତୋ ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ମୃତେ” | ମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ପୃଥିଵୀ ମେ ଶରୀ’ରେ ଶ୍ରିତାଃ | ଶରୀ’ ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ମୃତେ” | ମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ଧି ସ୍ପତୟୋ’ ମେ ଲୋମ’ସୁ ଶ୍ରିତାଃ | ଲୋମା’ନି ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ମୃତେ” | ମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ଇନ୍ଦ୍ରୋ’ ମେ ବଲେ” ଶ୍ରିତଃ | ବ ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ମୃତେ” | ମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ର୍ଜନ୍ୟୋ’ ମେ ମୂର୍ଦ୍ନି ଶ୍ରିତଃ | ମୂର୍ଧା ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ମୃତେ” | ମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ଈଶା’ନୋ ମେ ନ୍ୟୌ ଶ୍ରିତଃ | ନ୍ୟୁର-ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ମୃତେ” | ମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ତ୍ମା ମ’ ତ୍ମନି’ ଶ୍ରିତଃ | ତ୍ମା ହୃଦ’ୟେ | ହୃଦ’ୟଂ ମୟି’ | ମୃତେ” | ମୃତଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣି | ପୁନ’ର୍ମ ତ୍ମା ପୁରାୟୁ ରାଗା”ତ | ପୁନଃ’ ପ୍ରାଣଃ ପୁରାକୂ’ମାଗା”ତ | ଵୈଶ୍ଵାରୋ ଶ୍ମିଭି’ର-ଵାଵୃଧାନଃ | ନ୍ତସ୍ତି’ଷ୍ଠତ୍ଵମୃତ’ସ୍ୟ ଗୋପାଃ ||

ଅସ୍ୟ ଶ୍ରୀ ରୁଦ୍ରାଧ୍ୟାୟ ପ୍ରଶ୍ନ ମହାମନ୍ତ୍ରସ୍ୟ, ଅଘୋର ଋଷିଃ, ଅନୁଷ୍ଟୁପ ଚନ୍ଦଃ, ସଙ୍କର୍ଷଣ ମୂର୍ତି ସ୍ଵରୂପୋ ୟୋ‌உସାଵାଦିତ୍ୟଃ ପରମପୁରୁଷଃ ସ ଏଷ ରୁଦ୍ରୋ ଦେଵତା | ନମଃ ଶିଵାୟେତି ବୀଜମ | ଶିଵତରାୟେତି ଶକ୍ତିଃ | ମହାଦେଵାୟେତି କୀଲକମ | ଶ୍ରୀ ସାଂବ ସଦାଶିଵ ପ୍ରସାଦ ସିଦ୍ଧ୍ୟର୍ଥେ ଜପେ ଵିନିୟୋଗଃ ||

ଓଂ ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରାତ୍ମନେ ଅଂଗୁଷ୍ଠାଭ୍ୟାଂ ନମଃ | ଦର୍ଶପୂର୍ଣ ମାସାତ୍ମନେ ତର୍ଜନୀଭ୍ୟାଂ ନମଃ | ଚାତୁର-ମାସ୍ୟାତ୍ମନେ ମଧ୍ୟମାଭ୍ୟାଂ ନମଃ | ନିରୂଢ ପଶୁବଂଧାତ୍ମନେ ଅନାମିକାଭ୍ୟାଂ ନମଃ | ଜ୍ୟୋତିଷ୍ଟୋମାତ୍ମନେ କନିଷ୍ଠିକାଭ୍ୟାଂ ନମଃ | ସର୍ଵକ୍ରତ୍ଵାତ୍ମନେ କରତଲ କରପୃଷ୍ଠାଭ୍ୟାଂ ନମଃ ||

ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରାତ୍ମନେ ହୃଦୟାୟ ନମଃ | ଦର୍ଶପୂର୍ଣ ମାସାତ୍ମନେ ଶିରସେ ସ୍ଵାହା | ଚାତୁର-ମାସ୍ୟାତ୍ମନେ ଶିଖାୟୈ ଵଷଟ | ନିରୂଢ ପଶୁବଂଧାତ୍ମନେ କଵଚାୟ ହୁମ | ଜ୍ୟୋତିଷ୍ଟୋମାତ୍ମନେ ନେତ୍ରତ୍ରୟାୟ ଵୌଷଟ | ସର୍ଵକ୍ରତ୍ଵାତ୍ମନେ ଅସ୍ତ୍ରାୟଫଟ | ଭୂର୍ଭୁଵସ୍ସୁଵରୋମିତି ଦିଗ୍ବନ୍ଧଃ ||

ଧ୍ୟାନଂ%

ଆପାତାଳ-ନଭଃସ୍ଥଲାନ୍ତ-ଭୁଵନ-ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ-ମାଵିସ୍ଫୁରତ-
ଜ୍ୟୋତିଃ ସ୍ଫାଟିକ-ଲିଂଗ-ମୌଳି-ଵିଲସତ-ପୂର୍ଣେନ୍ଦୁ-ଵାନ୍ତାମୃତୈଃ |
ଅସ୍ତୋକାପ୍ଲୁତ-ମେକ-ମୀଶ-ମନିଶଂ ରୁଦ୍ରାନୁ-ଵାକାଂଜପନ
ଧ୍ୟାୟେ-ଦୀପ୍ସିତ-ସିଦ୍ଧୟେ ଧ୍ରୁଵପଦଂ ଵିପ୍ରୋ‌உଭିଷିଂଚେ-ଚ୍ଚିଵମ ||

ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ ଵ୍ୟାପ୍ତଦେହା ଭସିତ ହିମରୁଚା ଭାସମାନା ଭୁଜଂଗୈଃ
କଣ୍ଠେ କାଲାଃ କପର୍ଦାଃ କଲିତ-ଶଶିକଲା-ଶ୍ଚଣ୍ଡ କୋଦଣ୍ଡ ହସ୍ତାଃ |
ତ୍ର୍ୟକ୍ଷା ରୁଦ୍ରାକ୍ଷମାଲାଃ ପ୍ରକଟିତଵିଭଵାଃ ଶାଂଭଵା ମୂର୍ତିଭେଦାଃ
ରୁଦ୍ରାଃ ଶ୍ରୀରୁଦ୍ରସୂକ୍ତ-ପ୍ରକଟିତଵିଭଵା ନଃ ପ୍ରୟଚ୍ଚନ୍ତୁ ସୌଖ୍ୟମ ||

ଓଂ ଣାନା”ମ ତ୍ଵା ଣପ’ତିଗ୍‍ମ ହଵାମହେ ଵିଂ କ’ଵୀନାମୁ’ମଶ୍ର’ଵସ୍ତମମ | ଜ୍ୟେଷ୍ଠରାଜଂ ବ୍ରହ୍ମ’ଣାଂ ବ୍ରହ୍ମଣସ୍ପ ଆ ନଃ’ ଶୃଣ୍ଵନ୍ନୂତିଭି’ସ୍ସୀ ସାଦ’ନମ || ମହାଗଣପତୟେ ନମଃ ||

ଶଂ ଚ’ ମେ ମୟ’ଶ୍ଚ ମେ ପ୍ରିୟଂ ଚ’ ମେ‌உନୁକାମଶ୍ଚ’ ମେ କାମ’ଶ୍ଚ ମେ ସୌମନଶ୍ଚ’ ମେ ଦ୍ରଂ ଚ’ ମେ ଶ୍ରେୟ’ଶ୍ଚ ମେ ଵସ୍ୟ’ଶ୍ଚ ମେ ୟଶ’ଶ୍ଚ ମେ ଭଗ’ଶ୍ଚ ମେ ଦ୍ରଵି’ଣଂ ଚ ମେ ନ୍ତା ଚ’ ମେ ର୍ତା ଚ’ ମେ କ୍ଷେମ’ଶ୍ଚ ମେ ଧୃତି’ଶ୍ଚ ମେ ଵିଶ୍ଵଂ’ ଚ ମେ ମହ’ଶ୍ଚ ମେ ଂଵିଚ୍ଚ’ ମେ ଜ୍ଞାତ୍ରଂ’ ଚ ମେ ସୂଶ୍ଚ’ ମେ ପ୍ରସୂଶ୍ଚ’ ମେ ସୀରଂ’ ଚ ମେ ୟଶ୍ଚ’ ମ ତଂ ଚ’ ମେ‌உମୃତଂ’ ଚ ମେ‌உୟକ୍ଷ୍ମଂ ମେ‌உନା’ମୟଚ୍ଚ ମେ ଜୀଵାତୁ’ଶ୍ଚ ମେ ଦୀର୍ଘାୟୁତ୍ଵଂ ଚ’ ମେ‌உନମିତ୍ରଂ ମେ‌உଭ’ୟଂ ଚ ମେ ସୁଗଂ ଚ’ ମେ ଶୟ’ନଂ ଚ ମେ ସୂଷା ଚ’ ମେ ସୁଦିନଂ’ ଚ ମେ ||

ଓଂ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ’ ||

Read Related Stotrams:

– ଶ୍ରୀ ରୁଦ୍ରଂ ନମକମ

– ଶ୍ରୀ ରୁଦ୍ରଂ ଚମକମ

– ପୁରୁଷ ସୂକ୍ତମ

– ଦୁର୍ଗା ସୂକ୍ତମ

– ଶାନ୍ତି ମଂତ୍ରମ

Share your view

Post a comment

Join on Facebook, Twitter

Browse by Popular Topics