Oriya

Shanti Mantram – Oriya

1 Comment 17 October 2010

PDFLarge PDFMultimediaMeaning

View this in:
English Devanagari Telugu Tamil Kannada Malayalam Gujarati Oriya Bengali |

 
ପୋ ହିଷ୍ଠା ମ’ୟୋଭୁଵଃ | ତା ନ’ ର୍ଜେ ଦ’ଧାତନ | ହେରଣା’ ଚକ୍ଷ’ସେ | ୟୋ ଵଃ’ ଶିଵତ’ମୋସ୍ତସ୍ୟ’ ଭାଜୟତେନଃ | ତୀରି’ଵ ମାତରଃ’ | ତସ୍ମା ଅରଂ’ଗମାମଵୋସ୍ୟ କ୍ଷୟା’ ଜି’ନ୍ଵଥ | ଆପୋ’ ନୟ’ଥା ଚ ନଃ |

ପୃଥିଵୀ ଶାନ୍ତା ସାଗ୍ନିନା’ ଶାନ୍ତା ସାମେ’ ଶାନ୍ତା ଶୁଚଗଂ’ ଶମୟତୁ | ନ୍ତରି’କ୍ଷଗ୍‍ମ ଶାନ୍ତଂ ତଦ୍ଵାୟୁନା’ ଶାନ୍ତଂ ତନ୍ମେ’ ଶାନ୍ତଗ୍‍ମ ଶୁଚଗଂ’ ଶମୟତୁ | ଦ୍ୟୌଶ୍ଶାନ୍ତା ସାଦିତ୍ୟେନ’ ଶାନ୍ତା ସା ମେ’ ଶାନ୍ତା ଶୁଚଗଂ’ ଶମୟତୁ |

ପୃଥିଵୀ ଶାନ୍ତି’ନ୍ତରି’କ୍ଷଗଂ ଶାନ୍ତିର-ଦ୍ୟୌ-ଶ୍ଶାନ୍ତିର-ଦି-ଶ୍ଶାନ୍ତି’-ରଵାନ୍ତରଦିଶା-ଶ୍ଶାନ୍ତି’ ଗ୍ନି-ଶ୍ଶାନ୍ତି’ର-ଵାୟୁ-ଶ୍ଶାନ୍ତି’-ରାଦିତ୍ୟ-ଶ୍ଶାନ୍ତି’-ଶ୍ଚନ୍ଦ୍ରମା-ଶ୍ଶାନ୍ତିର-ନକ୍ଷ’ତ୍ରାଣି-ଶ୍ଶାନ୍ତି ରାଶ୍ଶାନ୍ତି-ରୋଷ’ଧ-ଶ୍ଶାନ୍ତିର-ଵସ୍ପତ’-ଶ୍ଶାନ୍ତିର-ଗୌ’-ଶ୍ଶାନ୍ତି’-ଜା-ଶାନ୍ତି-ରଶ୍ଵ-ଶ୍ଶାନ୍ତିଃ ପୁରୁ’-ଶ୍ଶାନ୍ତି-ବ୍ରହ୍ମ-ଶାନ୍ତି’ର-ବ୍ରାହ୍ମଣ-ଶ୍ଶାନ୍ତି-ଶାନ୍ତି’-ରେଵ ଶାନ୍ତି-ଶାନ୍ତି’-ର୍ମେ ଅସ୍ତୁ ଶାନ୍ତିଃ’ |

ୟାହଗ୍‍ମ ଶାନ୍ତ୍ୟା ସ’ର୍ଵଶାନ୍ତ୍ୟା ମହ୍ୟଂ’ ଦ୍ଵିଦେ ଚତୁ’ଷ୍ପଦେ ଶାନ୍ତିଂ’ କରୋମି ଶାନ୍ତି’ର୍ମେ ଅସ୍ତୁ ଶାନ୍ତିଃ’ ||

ଶ୍ରୀଶ୍ଚ ହ୍ରୀଶ୍ଚ ଧୃତି’ଶ୍ଚ ତପୋ’ ମେଧା ପ୍ର’ତିଷ୍ଠା ଶ୍ରଦ୍ଧା ତ୍ୟଂ ଧର୍ମ’ଶ୍ଚୈତାନି ମୋତ୍ତି’ଷ୍ଠନ୍ତ-ମନୂତ୍ତି’ଷ୍ଠନ୍ତୁ ମା ମା ଶ୍ରୀଶ୍ଚ ହ୍ରୀଶ୍ଚ ଧୃତି’ଶ୍ଚ ତପୋ’ ମେଧା ପ୍ର’ତିଷ୍ଠା ଶ୍ରଦ୍ଧା ତ୍ୟଂ ଧର୍ମ’ଶ୍ଚୈତାନି’ ମା ମା ହା’ସିଷୁଃ |

ଉଦାୟୁ’ଷା ସ୍ଵାୟୁଷୋଦୋ’ଷଦୀନାଗଂସେନୋତ୍ପର୍ଜନ୍ୟ’ସ୍ୟ ଶୁଷ୍ମେଣୋଦସ୍ଥାମୃତାଗଂ ଅନୁ’ | ତଚ୍ଚକ୍ଷୁ’ର-ଦେଵହି’ତଂ ପୁରସ୍ତା”ଚ୍ଚୁକ୍ରମୁଚ୍ଚର’ତ |

ପଶ୍ୟେ’ମ ରଦ’ଶ୍ଶତଂ ଜୀଵେ’ମ ରଦ’ଶ୍ଶତଂ ନନ୍ଦା’ମ ରଦ’ଶ୍ଶତଂ ମୋଦା’ମ ରଦ’ଶ୍ଶତଂ ଭଵା’ମ ରଦ’ଶ୍ଶତଗ୍‍ମ ଶୃଣଵା’ମ ରଦ’ଶ୍ଶତଂ ପବ୍ର’ଵାମ ରଦ’ଶ୍ଶତମଜୀ’ତାସ୍ୟାମ ରଦ’ଶ୍ଶତଂ ଜୋକ୍ଚ ସୂର୍ୟଂ’ ଦୃଷେ |

ୟ ଉଦ’ଗାନ୍ମତୋ‌உର୍ଣଵା”ଦ-ଵିଭ୍ରାଜ’ମାନସ୍ସରିସ୍ୟଧ୍ୟାଥ୍ସମା’ ଵୃଭୋ ଲୋ’ହିତାକ୍ଷସୂର୍ୟୋ’ ଵିଶ୍ଚିନ୍ମନ’ସା ପୁନାତୁ ||

ବ୍ରହ୍ମ’ଶ୍ଚୋନ୍ୟସି ବ୍ରହ୍ମ’ଣ ଣୀସ୍ଥୋ ବ୍ରାହ୍ମ’ଣ ଵପ’ନମସି ଧାରିତେୟଂ ପୃ’ଥିଵୀ ବ୍ରହ୍ମ’ଣା ହୀ ଦା’ରିତମେ’ନେନ ନ୍ତରି’କ୍ଷଂ ଦିଵଂ’ ଦାଧାର ପୃଥିଵୀଗ୍‍ମ ସଦେଵାଂହଂ ଵେହଂ ଧା’ରୟାଣି ମାମଦ୍ଵେଦୋ‌உଥି ଵିସ୍ର’ସତ |

ମେଧାନୀଷେ ମାଵିଶତାଗ୍‍ମ ମୀଚୀ’ ଭୂସ୍ୟଵ୍ୟସ୍ୟାଵ’ରୁଧ୍ୟୈର୍ଵମାୟୁ’ରୟାଣିର୍ଵମାୟୁ’ରୟାଣି |

ଭିର-ଗୀର୍ଭି ର୍ୟଦତୋ’ନ ନମାପ୍ୟା’ୟୟ ହରିଵୋ ଵର୍ଧ’ମାନଃ | ଦା ସ୍ତୋତୃଭ୍ୟୋ ମହି’ ଗୋତ୍ରା ରୁଜାସି’ ଭୂୟିଷ୍ଠଭାଜୋ ଅଧ’ ତେ ସ୍ୟାମ | ବ୍ରହ୍ମ ପ୍ରାଵା’ଦିଷ୍ମନ୍ନୋ ମା ହା’ସୀତ ||

ଓଂ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ’ ||

ଓଂ ସଂ ତ୍ଵା’ ସିଂଚାମି ୟଜୁ’ଷା ପ୍ରଜାମାୟୁର୍ଧନଂ’ ଚ ||

ଓଂ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ’ ||

ଓଂ ଶଂ ନୋ’ ମିତ୍ରଃ ଶଂ ଵରୁ’ଣଃ | ଶଂ ନୋ’ ଭଵତ୍ଵର୍ୟମା | ଶଂ ନ୍ଦ୍ରୋ ବୃସ୍ପତିଃ’ | ଶଂ ନୋ ଵିଷ୍ଣୁ’ରୁରୁକ୍ରମଃ | ନମୋ ବ୍ରହ୍ମ’ଣେ | ନମ’ସ୍ତେ ଵାୟୋ | ତ୍ଵମେପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଂ ବ୍ରହ୍ମା’ସି | ତ୍ଵାମେପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଂ ବ୍ରହ୍ମ’ ଵଦିଷ୍ୟାମି | ତଂ ଵ’ଦିଷ୍ୟାମି | ତ୍ୟଂ ଵ’ଦିଷ୍ୟାମି | ତନ୍ମାମ’ଵତୁ | ତଦ୍ଵକ୍ତାର’ମଵତୁ | ଅଵ’ତୁ ମାମ | ଅଵ’ତୁ କ୍ତାରମ” ||

ଓଂ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ’ ||

ଓଂ ତଚ୍ଛଂ ୟୋରାଵୃ’ଣୀମହେ | ଗାତୁଂ ଜ୍ଞାୟ’ | ଗାତୁଂ ଜ୍ଞପ’ତୟେ | ଦୈଵୀ” ସ୍ଵସ୍ତିର’ସ୍ତୁ ନଃ | ସ୍ଵସ୍ତିର-ମାନୁ’ଷେଭ୍ୟଃ | ର୍ଧ୍ଵଂ ଜି’ଗାତୁ ଭେଜମ | ଶଂ ନୋ’ ଅସ୍ତୁ ଦ୍ଵିପଦେ” | ଶଂ ଚତୁଷ୍ପଦେ |

ଓଂ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ’ ||

ଓଂ ହ ନା’ଵଵତୁ | ହ ନୌ’ ଭୁନକ୍ତୁ | ଵୀର୍ୟଂ’ କରଵାଵହୈ | ତେସ୍ଵିନାଵଧୀ’ତମସ୍ତୁ ମା ଵି’ଦ୍ଵିଷାଵହୈ” ||

ଓଂ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ’ ||

ଓଂ ହ ନା’ଵଵତୁ | ହ ନୌ’ ଭୁନକ୍ତୁ | ଵୀର୍ୟଂ’ କରଵାଵହୈ | ତେସ୍ଵିନାଵଧୀ’ତମସ୍ତୁ ମା ଵି’ଦ୍ଵିଷାଵହୈ” ||

ଓଂ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ’ ||

ଓଂ ହ ନା’ଵଵତୁ | ହ ନୌ’ ଭୁନକ୍ତୁ | ଵୀର୍ୟଂ’ କରଵାଵହୈ | ତେସ୍ଵିନାଵଧୀ’ତମସ୍ତୁ ମା ଵି’ଦ୍ଵିଷାଵହୈ” ||

ଓଂ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ’ ||

Read Related Stotrams:

– ଶ୍ରୀ ରୁଦ୍ରଂ ନମକମ

– ଗଣପତି ପ୍ରାର୍ଥନ ଘନାପାଠଂ

– ଶିଵ ଅଷ୍ଟୋତ୍ତର ଶତ ନାମାଵଳି

– ନିତ୍ୟ ସଂଧ୍ୟା ଵଂଦନମ

– ପୁରୁଷ ସୂକ୍ତମ

Your Comments

1 comment

  1. excellent work and collections


Share your view

Post a comment

Join on Facebook, Twitter

Browse by Popular Topics