Oriya

Narayana Suktam – Oriya

0 Comments 17 October 2010

PDFLarge PDFMultimediaMeaning

View this in:
English Devanagari Telugu Tamil Kannada Malayalam Gujarati Oriya Bengali |

 
ଓଂ ହ ନା’ଵଵତୁ | ହ ନୌ’ ଭୁନକ୍ତୁ | ଵୀର୍ୟଂ’ କରଵାଵହୈ | ତେସ୍ଵିନାଵଧୀ’ତମସ୍ତୁ ମା ଵି’ଦ୍ଵିଷାଵହୈ” || ଓଂ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ’ ||

ଓଂ || ସ୍ରଶୀର’ଷଂ ଦେଵଂ ଵିଶ୍ଵାକ୍ଷଂ’ ଵିଶ୍ଵଶଂ’ଭୁଵମ | ଵିଶ୍ଵଂ’ ନାରାୟ’ଣଂ ଦେକ୍ଷରଂ’ ପମଂ ପଦମ | ଵିଶ୍ଵତଃ ପର’ମାନ୍ନିତ୍ୟଂ ଵିଶ୍ଵଂ ନା’ରାଣଗ୍‍ମ ହ’ରିମ | ଵିଶ୍ଵ’ମେଵେଦଂ ପୁରୁ’-ସ୍ତଦ୍ଵିଶ୍ଵ-ମୁପ’ଜୀଵତି | ପତିଂ ଵିଶ୍ଵ’ସ୍ୟାତ୍ମେଶ୍ଵ’ଗଂ ଶାଶ୍ଵ’ତଗ୍‍ମ ଶିଵ-ମଚ୍ୟୁତମ | ନାରାଣଂ ମ’ହାଜ୍ଞେୟଂ ଵିଶ୍ଵାତ୍ମା’ନଂ ରାୟ’ଣମ | ନାରାଣପ’ରୋ ଜ୍ୟୋତିରାତ୍ମା ନା’ରାଣଃ ପ’ରଃ | ନାରାଣପରଂ’ ବ୍ରହ୍ମ ତତ୍ତ୍ଵଂ ନା’ରାଣଃ ପ’ରଃ | ନାରାଣପ’ରୋ ଧ୍ୟାତା ଧ୍ୟାନଂ ନା’ରାଣଃ ପ’ରଃ | ୟଚ୍ଚ’ କିଂଚିଜ୍ଜଗତ୍ସର୍ଵଂ ଦୃଶ୍ୟତେ” ଶ୍ରୂତେ‌உପି’ ଵା ||

ଅଂତ’ର୍ବହିଶ୍ଚ’ ତତ୍ସର୍ଵଂ ଵ୍ୟାପ୍ୟ ନା’ରାଣଃ ସ୍ଥି’ତଃ | ଅନଂମଵ୍ୟୟଂ’ ଵିଗ୍‍ମ ସ’ମୁଦ୍ରେ‌உଂତଂ’ ଵିଶ୍ଵଶଂ’ଭୁଵମ | ଦ୍ମକୋଶ-ପ୍ର’ତୀକାଗଂ ହୃଦୟଂ’ ଚାପ୍ୟଧୋମୁ’ଖମ | ଅଧୋ’ ନିଷ୍ଟ୍ୟା ଵି’ତସ୍ୟାତେ ନାଭ୍ୟାମୁ’ପରି ତିଷ୍ଠ’ତି | ଜ୍ଵାମାଲାକୁ’ଲଂ ଭାତୀ ଵିଶ୍ଵସ୍ୟାୟ’ନଂ ମ’ହତ | ସନ୍ତତ’ଗ୍‍ମ ଶିଲାଭି’ସ୍ତୁ ଲଂତ୍ୟାକୋସନ୍ନି’ଭମ | ତସ୍ୟାଂତେ’ ସୁଷିରଗ୍‍ମ ସୂକ୍ଷ୍ମଂ ତସ୍ମିନ” ର୍ଵଂ ପ୍ରତି’ଷ୍ଠିତମ | ତସ୍ୟ ମଧ୍ୟେ’ ହାନ’ଗ୍ନିର-ଵିଶ୍ଵାର୍ଚି’ର-ଵିଶ୍ଵତୋ’ମୁଖଃ | ସୋ‌உଗ୍ର’ଭୁଗ୍ଵିଭ’ଜଂତିଷ୍ଠ-ନ୍ନାହା’ରମରଃ ଵିଃ | ତିର୍ୟଗୂର୍ଧ୍ଵମ’ଧଶ୍ଶାୟୀ ଶ୍ମୟ’ସ୍ତସ୍ୟ ସଂତ’ତା | ତାପୟ’ତି ସ୍ଵଂ ଦେହମାପା’ଦତମସ୍ତ’କଃ | ତସ୍ୟଧ୍ୟେ ଵହ୍ନି’ଶିଖା ଣୀୟୋ”ର୍ଧ୍ଵା ଵ୍ୟଵସ୍ଥି’ତଃ | ନୀଲତୋ’-ୟଦ’ମଧ୍ୟସ୍ଥାଦ-ଵିଧ୍ୟୁଲ୍ଲେ’ଖେ ଭାସ୍ଵ’ରା | ନୀଵାଶୂକ’ଵତ୍ତନ୍ଵୀ ପୀତା ଭା”ସ୍ଵତ୍ୟଣୂପ’ମା | ତସ୍ୟା”ଃ ଶିଖାୟା ମ’ଧ୍ୟେ ରମା”ତ୍ମା ଵ୍ୟଵସ୍ଥି’ତଃ | ସ ବ୍ରହ୍ମ ସ ଶିଵଃ ସ ହରିଃ ସେଂଦ୍ରଃ ସୋ‌உକ୍ଷ’ରଃ ପମଃ ସ୍ଵରାଟ ||

ଋତଗ୍‍ମ ତ୍ୟଂ ପ’ରଂ ବ୍ରହ୍ମ ପୁରୁଷଂ’ କୃଷ୍ଣପିଂଗ’ଲମ | ର୍ଧ୍ଵରେ’ତଂ ଵି’ରୂପା’କ୍ଷଂ ଵିଶ୍ଵରୂ’ପା ଵୈ ନମୋ ନମଃ’ ||

ଓଂ ନାରାଣାୟ’ ଵିଦ୍ମହେ’ ଵାସୁଦେଵାୟ’ ଧୀମହି | ତନ୍ନୋ’ ଵିଷ୍ଣୁଃ ପ୍ରଚୋଦୟା”ତ ||

ଓଂ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ ଶାଂତିଃ’ ||

Read Related Stotrams:

– ମଂତ୍ର ପୁଷ୍ପମ

– ଶ୍ରୀ ସୂକ୍ତମ

– ଶ୍ରୀ ଵିଷ୍ଣୁ ସହସ୍ର ନାମ ସ୍ତୋତ୍ରମ

– ନାରାୟଣ ସ୍ତୋତ୍ରମ

– ଶ୍ରୀ ଵେଂକଟେଶ୍ୱର ସୁପ୍ରଭାତମ

Share your view

Post a comment

Join on Facebook, Twitter

Browse by Popular Topics