Oriya

Medha Suktam – Oriya

Comments Off on Medha Suktam – Oriya 15 July 2011

PDFLarge PDFMultimediaMeaning

View this in:
English Devanagari Telugu Tamil Kannada Malayalam Gujarati Oriya Bengali |

 
ତୈତ୍ତିରୀୟାରଣ୍ୟକମ – 4, ପ୍ରପାଠକଃ – 10, ଅନୁଵାକଃ – 41-44

ଓଂ ୟଶ୍ଛନ୍ଦ’ସାମୃଭୋ ଵିଶ୍ଵରୂ’ପଃ | ଛନ୍ଦୋଭ୍ୟୋ‌உଧ୍ୟମୃତା”ଥ୍ସମ୍ବଭୂଵ’ | ସ ମେନ୍ଦ୍ରୋ’ ମେଧୟା” ସ୍ପୃଣୋତୁ | ମୃତ’ସ୍ୟ ଦେଧାର’ଣୋ ଭୂୟାସମ | ଶରୀ’ରଂ ମେ ଵିଚ’ର୍ଷଣମ | ଜିହ୍ଵା ମେ ମଧୁ’ମତ୍ତମା | କର୍ଣା”ଭ୍ୟାଂ ଭୂରିଵିଶ୍ରୁ’ଵମ | ବ୍ରହ୍ମ’ଣଃ କୋଶୋ’‌உସି ମେଧୟା ପି’ହିତଃ | ଶ୍ରୁତଂ ମେ’ ଗୋପାୟ ||

ଓଂ ଶାନ୍ତିଃ ଶାନ୍ତିଃ ଶାନ୍ତିଃ’ ||

ଓଂ ମେଧାଦେଵୀ ଜୁଷମା’ଣା ଆଗା”ଦ୍ଵିଶ୍ଵାଚୀ’ ଦ୍ରା ସୁ’ମସ୍ୟ ମା’ନା | ତ୍ଵୟା ଜୁଷ୍ଟା’ ନୁଦମା’ନା ଦୁରୁକ୍ତା”ନ ବୃହଦ୍ଵ’ଦେମ ଵିଦଥେ’ ସୁଵୀରା”ଃ | ତ୍ଵୟା ଜୁଷ୍ଟ’ ଷିର୍ଭ’ଵତି ଦେଵି ତ୍ଵୟା ବ୍ରହ୍ମା’‌உ‌உଗତଶ୍ରୀ’ରୁତ ତ୍ଵୟା” | ତ୍ଵୟା ଜୁଷ୍ଟ’ଶ୍ଚିତ୍ରଂ ଵି’ନ୍ଦତେ ଵସୁ ସା ନୋ’ ଜୁଷସ୍ଵ ଦ୍ରଵି’ଣୋ ନ ମେଧେ ||

ମେଧାଂ ଇଂଦ୍ରୋ’ ଦଦାତୁ ମେଧାଂ ଦେଵୀ ସର’ସ୍ଵତୀ | ମେଧାଂ ମେ’ ଶ୍ଵିନା’ଵୁଭା-ଵାଧ’ତ୍ତାଂ ପୁଷ୍କ’ରସ୍ରଜା | ପ୍ସରାସୁ’ ୟା ମେଧା ଗଂ’ର୍ଵେଷୁ’ ୟନ୍ମନଃ’ | ଦୈଵୀଂ” ମେଧା ସର’ସ୍ଵତୀ ସା ମାଂ” ମେଧା ସୁରଭି’ର୍ଜୁଷତା ସ୍ଵାହା” ||

ଆମାଂ” ମେଧା ସୁରଭି’ର୍ଵିଶ୍ଵରୂ’ପା ହିର’ଣ୍ୟଵର୍ଣା ଜଗ’ତୀ ଜମ୍ୟା | ଊର୍ଜ’ସ୍ଵତୀ ପୟ’ସା ପିନ୍ଵ’ମାନା ସା ମାଂ” ମେଧା ସୁପ୍ରତୀ’କା ଜୁଷନ୍ତାମ ||

ମୟି’ ମେଧାଂ ମୟି’ ପ୍ରଜାଂ ମୟ୍ୟଗ୍ନିସ୍ତେଜୋ’ ଦଧାତୁ ମୟି’ ମେଧାଂ ମୟି’ ପ୍ରଜାଂ ମୟୀଂଦ୍ର’ ଇଂଦ୍ରିୟଂ ଦ’ଧାତୁ ମୟି’ ମେଧାଂ ମୟି’ ପ୍ରଜାଂ ମୟି ସୂର୍ୟୋ ଭ୍ରାଜୋ’ ଦଧାତୁ ||

ଓଂ ହଂ ହଂସାୟ’ ଵିଦ୍ମହେ’ ପରମହଂସାୟ’ ଧୀମହି | ତନ୍ନୋ’ ହଂସଃ ପ୍ରଚୋଦୟା”ତ ||

ଓଂ ଶାନ୍ତିଃ ଶାନ୍ତିଃ ଶାନ୍ତିଃ’ ||

Comments are closed.

Join on Facebook, Twitter

Browse by Popular Topics