Oriya

Ganapati Atharva Sheersham – Oriya

Comments Off on Ganapati Atharva Sheersham – Oriya 12 May 2011

PDFLarge PDFMultimediaMeaning

View this in:
English Devanagari Telugu Tamil Kannada Malayalam Gujarati Oriya Bengali |

 
|| ଗଣପତ୍ୟଥର୍ଵଶୀର୍ଷୋପନିଷତ (ଶ୍ରୀ ଗଣେଷାଥର୍ଵଷୀର୍ଷମ) ||

ଓଂ ଦ୍ରଂ କର୍ଣେ’ଭିଃ ଶୃଣୁୟାମ’ ଦେଵାଃ | ଦ୍ରଂ ପ’ଶ୍ୟେମାକ୍ଷଭିର୍ୟଜ’ତ୍ରାଃ | ସ୍ଥିରୈରଙ୍ଗୈ”ସ୍ତୁଷ୍ଠୁଵାଗ୍‍ଂ ସ’ସ୍ତନୂଭିଃ’ | ଵ୍ୟଶେ’ମ ଦେଵହି’ତଂ ୟଦାୟୁଃ’ | ସ୍ଵସ୍ତି ଇନ୍ଦ୍ରୋ’ ଵୃଦ୍ଧଶ୍ର’ଵାଃ | ସ୍ଵସ୍ତି ନଃ’ ପୂଷା ଵିଶ୍ଵଵେ’ଦାଃ | ସ୍ଵସ୍ତି ସ୍ତାର୍କ୍ଷ୍ୟୋ ଅରି’ଷ୍ଟନେମିଃ | ସ୍ଵସ୍ତି ନୋ ବୃସ୍ପତି’ର୍ଦଧାତୁ ||

ଓଂ ଶାନ୍ତିଃ ଶାନ୍ତିଃ ଶାନ୍ତିଃ’ ||

ଓଂ ନମ’ସ୍ତେ ଣପ’ତୟେ | ତ୍ଵମେପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଂ ତତ୍ତ୍ଵ’ମସି | ତ୍ଵମେକେଲଂ କର୍ତା’‌உସି | ତ୍ଵମେକେଲଂ ଧର୍ତା’‌உସି | ତ୍ଵମେକେଲଂ ହର୍ତା’‌உସି | ତ୍ଵମେଵ ସର୍ଵଂ ଖଲ୍ଵିଦଂ’ ବ୍ରହ୍ମାସି | ତ୍ଵଂ ସାକ୍ଷାଦାତ୍ମା’‌உସି ନିତ୍ୟମ || 1 ||
ଋ’ତଂ ଚ୍ମି | ସ’ତ୍ୟଂ ଚ୍ମି || 2 ||

ତ୍ଵଂ ମାମ | ଅଵ’ କ୍ତାରମ” | ଅଵ’ ଶ୍ରୋତାରମ” | ଅଵ’ ଦାତାରମ” | ଅଵ’ ଧାତାରମ” | ଅଵାନୂଚାନମ’ଵ ଶିଷ୍ୟମ | ଅଵ’ ଶ୍ଚାତ୍ତା”ତ | ଅଵ’ ପୁରସ୍ତା”ତ | ଅଵୋତ୍ତରାତ୍ତା”ତ | ଅଵ’ କ୍ଷିଣାତ୍ତା”ତ | ଅଵ’ ଚୋର୍ଧ୍ଵାତ୍ତା”ତ | ଅଵାରାତ୍ତା”ତ | ସର୍ଵତୋ ମାଂ ପାହି ପାହି’ ସନ୍ତାତ || 3 ||

ତ୍ଵଂ ଵାଙ୍ମୟ’ସ୍ତ୍ଵଂ ଚିନ୍ମୟଃ | ତ୍ଵମାନନ୍ଦମୟ’ସ୍ତ୍ଵଂ ବ୍ରହ୍ମମୟଃ | ତ୍ଵଂ ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦା‌உଦ୍ଵି’ତୀୟୋ‌உସି | ତ୍ଵଂ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଂ ବ୍ରହ୍ମା’ସି | ତ୍ଵଂ ଜ୍ଞାନମୟୋ ଵିଜ୍ଞାନ’ମୟୋ‌உସି || 4 ||

ସର୍ଵଂ ଜଗଦିଦଂ ତ୍ଵ’ତ୍ତୋ ଜାୟତେ | ସର୍ଵଂ ଜଗଦିଦଂ ତ୍ଵ’ତ୍ତସ୍ତିଷ୍ଠତି | ସର୍ଵଂ ଜଗଦିଦଂ ତ୍ଵୟି ଲୟ’ମେଷ୍ୟତି | ସର୍ଵଂ ଜଗଦିଦଂ ତ୍ଵୟି’ ପ୍ରତ୍ୟେତି | ତ୍ଵଂ ଭୂମିରାପୋ‌உନଲୋ‌உନି’ଲୋ ଭଃ | ତ୍ଵଂ ଚତ୍ଵାରି ଵା”କ୍ପଦାନି || 5 ||

ତ୍ଵଂ ଗୁଣତ୍ର’ୟାତୀତଃ | ତ୍ଵମ ଅଵସ୍ଥାତ୍ର’ୟାତୀତଃ | ତ୍ଵଂ ଦେହତ୍ର’ୟାତୀତଃ | ତ୍ଵଂ କାଲତ୍ର’ୟାତୀତଃ | ତ୍ଵଂ ମୂଲାଧାରସ୍ଥିତୋ’‌உସି ନିତ୍ୟମ | ତ୍ଵଂ ଶକ୍ତିତ୍ର’ୟାତ୍ମକଃ | ତ୍ଵାଂ ୟୋଗିନୋ ଧ୍ୟାୟ’ନ୍ତି ନିତ୍ୟମ | ତ୍ଵଂ ବ୍ରହ୍ମା ତ୍ଵଂ ଵିଷ୍ଣୁସ୍ତ୍ଵଂ ରୁଦ୍ରସ୍ତ୍ଵମିନ୍ଦ୍ରସ୍ତ୍ଵମଗ୍ନିସ୍ତ୍ଵଂ ଵାୟୁସ୍ତ୍ଵଂ ସୂର୍ୟସ୍ତ୍ଵଂ ଚନ୍ଦ୍ରମାସ୍ତ୍ଵଂ ବ୍ରହ୍ମ ଭୂର୍ଭୁଵଃ ସ୍ଵରୋମ || 6 ||

ଣାଦିଂ” ପୂର୍ଵ’ମୁଚ୍ଚାର୍ୟ ର୍ଣାଦୀଂ” ସ୍ତଦନ୍ତରମ | ଅନୁସ୍ଵାରଃ ପ’ରରଃ | ଅର୍ଧେ”ନ୍ଦୁସିତମ | ତାରେ’ଣ ଦ୍ଧମ | ଏତତ୍ତଵ ମନୁ’ସ୍ଵରୂପମ | ଗକାରଃ ପୂ”ର୍ଵରୂପମ | ଅକାରୋ ମଧ୍ୟ’ମରୂପମ | ଅନୁସ୍ଵାରଶ୍ଚା”ନ୍ତ୍ୟରୂପମ | ବିନ୍ଦୁରୁତ୍ତ’ରରୂପମ | ନାଦଃ’ ସନ୍ଧାନମ | ସଗଂହି’ତା ନ୍ଧିଃ | ସୈଷା ଗଣେ’ଶଵିଦ୍ୟା | ଗଣ’କ ଷିଃ | ନିଚୃଦ୍ଗାୟ’ତ୍ରୀଚ୍ଛନ୍ଦଃ | ଶ୍ରୀ ମହାଗଣପତି’ର୍ଦେଵତା | ଓଂ ଗଂ ଣପ’ତୟେ ନମଃ || 7 ||

ଏକନ୍ତାୟ’ ଵିଦ୍ମହେ’ ଵକ୍ରତୁଣ୍ଡାୟ’ ଧୀମହି |
ତନ୍ନୋ’ ଦନ୍ତିଃ ପ୍ରଚୋଦୟା”ତ || 8 ||

ଏକଦତଂ ଚ’ତୁର୍ହସ୍ତଂ ପାଶମଂ’କୁଧାରି’ଣମ | ରଦଂ’ ଵର’ଦଂ ସ୍ତୈର୍ବିଭ୍ରାଣଂ’ ମୂକଧ୍ଵ’ଜମ | ରକ୍ତଂ’ ଂବୋଦ’ରଂ ଶୂର୍ପକର୍ଣକଂ’ ରକ୍ତଵାସ’ସମ | ରକ୍ତ’ନ୍ଧାନୁ’ଲିପ୍ତାଙ୍ଗଂ କ୍ତପୁ’ଷ୍ପୈଃ ସୁପୂଜି’ତମ | ଭକ୍ତା’ନୁକମ୍ପି’ନଂ ଦେଵଂ ଗତ୍କା’ରମଚ୍ୟୁ’ତମ | ଆଵି’ର୍ଭୂତଂ ଚ’ ସୃଷ୍ଟ୍ୟାଦୌ ପ୍ରକୃତେ”ଃ ପୁରୁଷାତ୍ପ’ରମ | ଏଵଂ’ ଧ୍ୟାୟତି’ ୟୋ ନିତ୍ୟଂ ୟୋଗୀ’ ୟୋଗିନାଂ ଵ’ରଃ || 9 ||

ନମୋ ଵ୍ରାତପତୟେ ନମୋ ଗଣପତୟେ ନମଃ ପ୍ରମଥପତୟେ ନମସ୍ତେ‌உସ୍ତୁ ଲମ୍ବୋଦରାୟୈକଦନ୍ତାୟ ଵିଘ୍ନଵିନାଶିନେ ଶିଵସୁତାୟ ଶ୍ରୀଵରଦମୂର୍ତୟେ
ନମଃ || 10 ||

ଏତଦଥର୍ଵଶୀର୍ଷଂ ୟୋ‌உଧୀତେ | ସ ବ୍ରହ୍ମଭୂୟା’ୟ ଲ୍ପତେ | ସ ସର୍ଵଵିଘ୍ନୈ”ର୍ନ ବାଧ୍ୟତେ | ସ ସର୍ଵତଃ ସୁଖ’ମେତେ | ସ ପଞ୍ଚମହାପାପା”ତ ପ୍ରମୁଚ୍ୟତେ | ସାୟମ’ଧୀୟାନୋ ଦିଵସକୃତଂ ପାପଂ’ ନାୟତି | ପ୍ରାତର’ଧୀୟାନୋ ରାତ୍ରିକୃତଂ ପାପଂ’ ନାୟତି | ସାୟଂ ପ୍ରାତଃ ପ୍ର’ୟୁଞ୍ଜାନୋ ପାପୋ‌உପା’ପୋ ଵତି | ଧର୍ମାର୍ଥକାମମୋକ୍ଷଂ’ ଚ ଵିନ୍ଦତି | ଇଦମଥର୍ଵଶୀର୍ଷମଶିଷ୍ୟାୟ’ ନ ଦେୟମ | ୟୋ ୟଦି ମୋ’ହାଦ ଦାସ୍ୟତି ସ ପାପୀ’ୟାନ ଵତି | ସହସ୍ରାଵର୍ତନାଦ୍ୟଂ ୟଂ କାମ’ମଧୀତେ | ତଂ ତମନେ’ନ ସାଧୟେତ || 11 ||

ଅନେନ ଗଣପତିମ’ଭିଷିଞ୍ଚତି | ସ ଵା’ଗ୍ମୀ ଵତି | ଚତୁର୍ଥ୍ୟାମନ’ଶ୍ନନ ପତି ସ ଵିଦ୍ୟା’ଵାନ ଵତି | ଇତ୍ୟଥର୍ଵ’ଣଵାକ୍ୟମ | ବ୍ରହ୍ମାଦ୍ୟାଚର’ଣଂ ଵିଦ୍ୟାନ୍ନ ବିଭେତି କଦା’ଚନେତି || 12 ||

ୟୋ ଦୂର୍ଵାଙ୍କୁ’ରୈର୍ୟଜତି ସ ଵୈଶ୍ରଵଣୋପ’ମୋ ଵତି | ୟୋ ଲା’ଜୈର୍ୟଜତି ସ ୟଶୋ’ଵାନ ଵତି | ସ ମେଧା’ଵାନ ଵତି | ୟୋ ମୋଦକସହସ୍ରେ’ଣ ଜତି ସ ଵାଞ୍ଛିତଫଲମ’ଵାପ୍ନୋତି | ୟଃ ସାଜ୍ୟ ସମି’ଦ୍ଭିର୍ୟଜତି ସ ସର୍ଵଂ ଲଭତେ ସ ସ’ର୍ଵଂ ଭତେ || 13 ||

ଅଷ୍ଟୌ ବ୍ରାହ୍ମଣାନ ସମ୍ୟଗ ଗ୍ରା’ହୟିତ୍ଵା ସୂର୍ୟଵର୍ଚ’ସ୍ଵୀ ଵତି | ସୂର୍ୟଗ୍ରହେ ମ’ହାଦ୍ୟାଂ ପ୍ରତିମାସନ୍ନିଧୌ ଵା ପ୍ତ୍ଵା ସିଦ୍ଧମ’ନ୍ତ୍ରୋ ଵତି | ମହାଵିଘ୍ନା”ତ ପ୍ରମୁଚ୍ୟତେ | ମହାଦୋଷା”ତ ପ୍ରମୁଚ୍ୟତେ | ମହାପାପା”ତ ପ୍ରମୁଚ୍ୟତେ | ମହାପ୍ରତ୍ୟଵାୟା”ତ ପ୍ରମୁଚ୍ୟତେ | ସ ସର୍ଵ’ଵିଦ୍ଭଵତି ସ ସର୍ଵ’ଵିଦ୍ଭଵତି | ୟ ଏ’ଵଂ ଵେଦ | ଇତ୍ୟୁ’ନିଷ’ତ || 14 ||

ଓଂ ଦ୍ରଂ କର୍ଣେ’ଭିଃ ଶୃଣୁୟାମ’ ଦେଵାଃ | ଦ୍ରଂ ପ’ଶ୍ୟେମାକ୍ଷଭିର୍ୟଜ’ତ୍ରାଃ | ସ୍ଥିରୈରଙ୍ଗୈ”ସ୍ତୁଷ୍ଠୁଵାଗ୍‍ଂ ସ’ସ୍ତନୂଭିଃ’ | ଵ୍ୟଶେ’ମ ଦେଵହି’ତଂ ୟଦାୟୁଃ’ | ସ୍ଵସ୍ତି ଇନ୍ଦ୍ରୋ’ ଵୃଦ୍ଧଶ୍ର’ଵାଃ | ସ୍ଵସ୍ତି ନଃ’ ପୂଷା ଵିଶ୍ଵଵେ’ଦାଃ | ସ୍ଵସ୍ତି ସ୍ତାର୍କ୍ଷ୍ୟୋ ଅରି’ଷ୍ଟନେମିଃ | ସ୍ଵସ୍ତି ନୋ ବୃସ୍ପତି’ର୍ଦଧାତୁ ||

ଓଂ ଶାନ୍ତିଃ ଶାନ୍ତିଃ ଶାନ୍ତିଃ’ ||

Comments are closed.

Join on Facebook, Twitter

Browse by Popular Topics